Elektrik Faturanızı Taşıyın, Ucuz Elektrik Fırsatlarından Faydalanın!

Tedarikci Şirket Ürün Adı Fiyat Tipi İndirim Oranı Aylık Birim Fiyatı Taahhüt Süresi Kampanya
Zamsız Aksa Sabit Fiyat -- 0,1960 12 Ay 12 ay boyunca zamsız indirimli elektirik kullanın Teklif Al
Standart Tarife TEDAŞ Endeksli %11 0,1900 12 Ay 12 ay boyunca indirimli elektirikten faydalanın Teklif Al
Avantajlı Tarife TEDAŞ Endeksli %10 0,1921 12 Ay Faturalarını SMS ve email ile alanlara %1 indirim Teklif Al
2 Yıl Her Ay %10 İndirim TEDAŞ Endeksli %10 0,1921 24 Ay 24 ay boyunca indirimli elektirikten faydalanın Teklif Al
Esnek Aksa TEDAŞ Endeksli %3 0,2070 Yok Taahhüt vermeden indirimli elektirikten faydalanın Teklif Al
12 Ay Zamlanmayan Sabit Fiyat -- 0,2134 12 Ay Yıllık 1.200 TL Migros hediye çeki Teklif Al
Standart Tarife Sabit Fiyat -- 0,2134 12 Ay 24 ay boyunca zamlardan etkilenmeyen Teklif Al
Sürekli Aksa TEDAŞ Endeksli %5 0,2028 Yok Süre taahhütü yok istediğiniz an cıkın Teklif Al
Standart tarifr Sabit Fiyat -- 0,1965 12 Ay 12 ay boyunca zamsız indirimli elektirik kullanın Teklif Al

İndirimli Elektrik Nedir?

İndirimli elektrik, 2001 yılından beri gündemde olan fakat ilk yıllarında ancak büyük fabrikaların istifade edebileceği tüketim alt sınır uygulaması ile yürürlükteydi. 2013 yılında ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte elektrik kullanımının yıllık 5000 kWh düşürülmesi ile birlikte orta büyüklükte işletmeler ve aylık elektrik kullanımı 150 TL üzerinden olan konutlar da serbest tüketici kapsamına girmiş oldu. 15.01.2015 tarihinden yapılan değişiklik ile bu alt sınır 4000 kWh'a yani aylık 130 TL'lik faturaya düşünce yaklaşık 5 milyon tüketici serbest hale geldi. Yakın bir zamanda (tahminen 2016’da) serbest tüketici olabilmek için tüketim sınırının tamamen kalkması yani, tüm tüketicilerin elektrik tedarikçilerini seçebilir hale gelmesi öngörülüyor.

Ucuz Elektrik Seçeneklerinden Kimler Yararlanabilir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 15.01.2015 tarihli toplantısındaki karara göre yıllık kullanımı 4000 kWh (aylık fatura bedeli ortalama 130 TL) ve üzerinde olan tüketiciler Serbest Tüketici sayılıyor. Serbest tüketici kapsamında olan tüketiciler elektrik tedarikçilerini kendileri seçebiliyor ve daha ucuz elektrik seçeneklerinden faydalanabiliyor.

Elektrik Tedarik Şirketleri Nasıl Daha Ucuza Elektrik Sağlıyorlar?

2001 yılında başlayan Elektrik Piyasasının serbestleşme süreci ile birlikte eskiden devletin belirlediği fiyattan ve tek bir kurum üzerinden satılan elektrik artık birçok tedarikçi tarafından müşterilere satılabilir hale geldi. Bugünkü piyasa koşullarında tedarikçi firmalar müşterilerine sattıkları elektriği farklı yerlerden (elektrik piyasası, diğer tedarikçi firmalar, yurt dışı tedarikçi firmaları) tedarik etme imkânına sahipler. Bu şekilde tedarikçi firmalar daha uygun fiyata elektrik temin edip, uygun kampanyalar ile müşterilerine ulaştırabilmeye başladılar. Daha fazla müşteri kazanabilmek için tedarikçi firmalar sürekli daha ucuza elektrik temin edebilmek, operasyonel maliyetlerini azaltabilmek için kendilerini geliştiriyorlar. Tüketiciler için avantaj sağlayan bu durumda tek yapmanız gereken kendiniz için en iyisi olduğunu düşündüğünüz tedarikçi firmayı seçip bu fırsattan faydalanmak.

Serbest Tüketiciler Elektrik Tedarik Şirketini Değiştirmesi Durumunda Ne Kadar Kazanç Sağlamaktadır?

Faturalarınızda ne kadar indirim olacağı anlaşma sağlanan elektrik tedarik firmasına göre değişmektedir. Doğru tarife seçimiyle, yılda bir fatura bedeli kadar tasarruf edebilirsiniz. Uygulanacak olan fiyatlamalar kWh üzerinden belirleniyor. Burada tarifeyi ve tedarikçiyi seçerken, kampanyanın birim fiyatı ve ek avantajlarını karşılaştırıp, bütçenize en uygun olanı seçmenizi öneririz.

  • Zamsız Elektrik Faturası: 1 yıl boyunca kWh birim fiyatınız değişmez. Bu sayede bir yıl boyunca aynı tüketime aynı ödemeyi yapmış olursunuz.
  • Sürekli İndirimli Elektrik Faturası: 1 yıl boyunca kWh birim fiyatı üzerinden %10-%12 arası sürekli bir indirim alırsınız. Ama bu tarifede genel olarak yapılan zamlardan etkilenirsiniz.
  • Zamsız Elektrik Faturası: 1 yıllık sözleşme yaptığınızda 1 ay elektrik faturanız “0”₺ olarak gelir. Bazı firmalar bunu tek sunarken, bazıları yukarıdaki iki seçenekten biriyle birlikte sunabiliyorlar.
Copyright © 2016 - Kiyaslamanya.com Tüm Hakları Saklıdır